Para-Cycling EVENTS

2016 Global Relay Canadian Road Championships p/b Lexus (Elite/Para/Jr)
Email
DATES
06.25.16 – 06.29.16

CLASS
UCI CN

LOCATION
Ottawa, ON/Gatineau, QC

DISCIPLINE
RR, TT, Crit

ORGANIZER
BikeRace Ottawa/Equipe Cycliste Gatineau
T: N/A
E: dougcorner@rogers.com
W: http://www.cyclingcanada.ca

CC-National_Road-Postcard-final-1

CC-National_Road-Postcard-final-2

 

CLICK HERE for the Event Spectator Guide

CLICK HERE for the Event Technical Guide

ACCOMMODATION

Carleton University will be the Race Headquarters and a block of rooms has been reserved for participants in the 2016 Global Relay Canadian Road Championships p/b Lexus. For more information, consult the following document: Carleton University – Accommodation

MEDIA ACCREDITATION

Media will require accreditation for the event, and for the Rio 2016 Team Nomination Announcement. Media must complete the media accreditation form.

RACE COMMUNIQUÉS

SCHEDULE
SATURDAY JUNE 25, 2016 - ROAD RACE
  • Junior Men (12 laps - 120 km)
  • Junior Women (8 laps - 80 km)
  • Elite Women (11 laps - 110 km)
  • Para-Cycling
SUNDAY JUNE 26, 2016 - ROAD RACE
  • U23/Elite Men (18 laps - 180 km)
TUESDAY JUNE 28, 2016 - INDIVIDUAL TIME TRIAL
  • Junior Men
  • Junior Women
  • Elite Women
  • Elite Men
  • Para-Cycling
WEDNESDAY JUNE 29, 2016 - CRITERIUM

REGISTRATION
Registration for all events is closed. For registration fees and other reg info, please refer to the Technical guide (below).  

TECHNICAL GUIDE
Preliminary Technical Guide (bilingual version updated June 17; Click Here   2016 Age and Ability Upgrade  (please email to kathy.dufour@cyclingcanada.ca)

RESULTS
START LISTS Time Trial Start Times
RESULTS
2016 CANADIAN ROAD CHAMPIONS
  • RR - Elite: Bruno Langlois
  • RR - U23 Men: Benjamin Perry
  • RR - Elite Women: Annie Forman-Mackay
  • RR - Junior Men: Thierry Kirouac-Marcassa
  • RR - Junior Women: Erin Attwell
  • RR - Para-Cycling
    • MC1-3/C1-5: Tristen Chernove
    • MC5: Atilla Avsar
    • MH1-2/WH1-5: Myriam Adam
    • MH3-4: Charles Moreau
    • MT1-2/WT1-2:  Louis-Albert Corriveau-Jolin
    • MB: Daniel Chalifour/Jean-Michel Lachance
    • WB: Robbi Weldon/Audrey Lemieux
  • ITT - Elite: Ryan Roth
  • ITT - U23 Men: Alec Cowan
  • ITT - Elite Women: Tara Whitten
  • ITT - Junior Men: Jordann Jones
  • ITT - Junior Women: Simone Boilard
  • ITT - Para-Cycling
    • MH12-WH15: Myriam Adam
    • MC13-WC15: Tristen Chernove
    • MH34: Charles Moreau
    • Tandem Mixte: Robbi Weldon/Audrey Lemieux
    • Tricycle Mixte: Shelley Gauthier